Повернутися до звичайного режиму

Архів новин за травень 2020 року


30 травня 2020 року

100-річчя від Дня народження Піаніди Бориса Микитовича

"Моє життя - у картинах"

Піаніда

«Він прожив прекрасне, насичене творчістю, невтомне життя, постійно перебував у праці, залишив по собі величезну мистецьку спадщину. Найголовніша його ознака – закоханість у мистецтво, щирість, бажання навчити інших», - так сказав член Національної спілки художників України В.Ю.Могилевський про художника-монументаліста, пейзажиста, педагога і вченого, свого викладача Бориса Микитовича Піаніду, автора різнопланових за жанром творів.

Народився художник 30 травня 1920 року у селі Дячкове на Полтавщині. Основами художньої грамоти почав оволодівати у полтавській школі під керівництвом досвідченого художника, викладача Матвія Донцова. Саме він допоміг знайти свій шлях у мистецтво Б.Піаніді. Теплі відносини з учителем з часом переросли у велику дружбу, що тривала все життя.В 1938 році юний Борис став студентом Харківського художнього інституту. Однак, з початком Другої світової війни, перервавши навчання, він пішов добровольцем на фронт. У своєму фронтовому щоденнику занотовував події, а поряд робив замальовки. В 1942 році поранення і тяжка контузія вивела стрільця-десантника Б.Піаніду з лав бійців.

Після одужання продовжував навчання в Самарканді, де працював в евакуації художній інститут. Серед студентів його називали «українським Левітаном».В 1947 році Б.Піаніда з відзнакою закінчив Київський художній інститут, де навчався в учбово-творчій майстерні професора О.Шовкуненка, був найкращим студентом курсу, єдиним Репінським стипендіатом. Потім закінчив аспірантуру, викладав образотворче мистецтво, живопис та композицію в Київському художньому інституті. Одночасно на громадських засадах був керівником декількох художніх студій в Києві та Ірпені. І де б він не викладав, скрізь панувала атмосфера захоплюючої праці. Скромний, безпосередній, відповідальний – так згадують всі, хто знав Б.Піаніду. Художник-монументаліст не мав своєї майстерні і проживав у крихітній кімнатці в Києві.

Як талановитий педагог за сорокарічну практику виховав понад дві тисячі учнів, багато з яких стали відомими художниками та педагогами, серед них М.І.Яковлев, Л.І.Шевченко, В.О.Чевпило та багато інших.

Борис Микитович був одним із організаторів в інституті творчих зустрічей з видатними митцями, громадськими діячами, доглядав могили художників-ветеранів, зокрема упорядкував могилу Федора Кричевського, зробив власноруч мозаїчний рельєф.

Борис Піаніда автор монографій про Федора Кричевського та про творчість свого вчителя Матвія Донцова.

Родина Донцових проживала в Ірпені по вул.Тургенівській, 18 з 1948 року. Борис Піаніда часто навідувався сюди до свого старшого друга і вчителя, написав ряд картин з пейзажами Ірпеня.Після смерті М.Донцова Борис Піаніда отримав у спадщину цей будинок, де жив з 1974 до 1993 року. В 1975 році разом з дружиною Любов’ю Іванівною Борис Микитович створив тут музей-садибу М. Донцова, де працювала дитяча художня студія, яку він вів на громадських засадах. Це був перший музей у нашому місті, який став справжнім осередком культури. Експозиція музею складалася з картин М.Донцова, Ф.Кричевського, К.Білокур, Б.Піаніди та інших художників, які відвідували музей і дарували свої картини. Гідом у музеї на громадських засадах працювала Любов Іванівна Піаніда.

Останні роки життя Борис Піаніда тяжко хворів, давали знати про себе фронтові поранення. Помер художник 8 березня 1993 року в Ірпені на 73 році життя. Перед смертю заповів поховати його в українській вишитій сорочці біля могили свого вчителя і друга М.Донцова у м.Ірпені. Після смерті Б.Піаніди будинок-музей М.Донцова перестав існувати.

Борис Микитович був частим гостем Ірпінської центральної міської бібліотеки, залишив на згадку «Каталог персональної виставки 1981 року» з дарчим написом. Він надавав значну допомогу у відтворенні історії культури Приірпіння міській краєзнавчій комісії, яка працювала при бібліотеці, і передав рукопис своєї роботи «Українські художники, які жили, працювали, вчились та бували в Ірпені» (1992).У краєзнавчому фонді бібліотеки знаходиться прес-досьє «Піаніда Борис Микитович – український художник», де зберігаються публікації про нього в періодичній пресі за 1985-2015 роки та матеріали з веб-сайтів.

До 100-річчя художника в серії «Наші славетні земляки», започаткованій Ірпінською центральною міською бібліотекою, вийшла друком краєзнавча брошура «Піаніда Борис Микитович – художник і педагог».

Вдова художника Любов Піаніда була ініціатором створення у 2012 році документального фільму «Борис Піаніда – науковець, митець, педагог», автором якого стала режисер Ліна Агаркова. Фільм переданий у краєзнавчий фонд нашої бібліотеки.

Піаніда Б. Піаніда Б.

Піаніда Б. Піаніда Б.


28 травня 2020 року

Всеукраїнський день краєзнавства

Ірпінська центральна міська бібліотека є інформаційним краєзнавчим центром міста. Тут ви можете ознайомитися з минулим і сучасним Приірпіння. Початок краєзнавчої діяльності в бібліотеці поклала ще в 1955 році її колишня завідувачка Синиціна Н.О., яка створила краєзнавчий актив з викладачів історії, творчої інтелігенції, ветеранів Другої світової війни, які збирали матеріали в архівах та випускали "Літопис м.Ірпеня''.

Сьогодні ми виносимо подяку за великий внесок у цю благородну справу Синиціній Н.О., Хвилі Н.І., Передерію О.М., Потєха Н.П., Веремеєнку О.П, Ізугенєву О.П, Іванову Д.М., Брикс Є.Т та ін. Розпочата ними справа продовжується і далі нашою бібліотекою ,зібрано і систематизовано великий краєзнавчий матеріал. Всі бажаючі можуть долучитися до збору цікавих документів з історії краю та поділитися ними з бібліотекою. А зараз пропонуємо вашій увазі віртуальну подорож до краєзнавчої кімнати в центральній міській бібліотеці.

Краєзнавчий фонд Ірпінської бібліотеки Краєзнавчий фонд Ірпінської бібліотеки

Краєзнавчий фонд Ірпінської бібліотеки Краєзнавчий фонд Ірпінської бібліотеки

Краєзнавчий фонд Ірпінської бібліотеки Краєзнавчий фонд Ірпінської бібліотеки

Краєзнавчий фонд Ірпінської бібліотеки Краєзнавчий фонд Ірпінської бібліотеки


15 травня 2020 року

День сім'ї

День Сім\'ї

Міжнародний День сім’ї був запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році і відзначається щорічно 15 травня. Встановлення цього дня покликане звернути увагу громадськості різних країн на численні проблеми родини.

Пропонуємо вам віртуальну книжкову виставку нових видань «Психологія родини: книги для сім’ї і про сім’ю», які висвітлюють цілий ряд таких проблем та можливі шляхи їх вирішення.

Перейдіть за посиланням Бібліоресурси - Книжковий фонд - Віртуальний тематичний огляд літератури


10 травня 2020 року

День матері

День матері

Учасники літературної студії «Дебют», що працює при Ірпінській центральній міській бібліотеці – Олександр Борщенко, Ніла Висоцька, Вікторія Козак, Лариса Михайленко, Володимир Симоненко та Лариса Юхименко - шлють вітання найріднішим, наймилішим і найдорожчим людям – матерям, які подарували кожному з нас життя, оберігають нас і піклуються навіть тоді, коли їх немає поруч.

З святом вас, рідні!

День матері

День матері

День матері

День матері

День матері

День матері


8-9 травня 2020 року

День Пам'яті та Примирення.
День Перемоги

Перемога2020

8 та 9 травня в Україні, так само як у світі, відзначаються Дні пам’яті та примирення, присвячені пам’яті жертв Другої світової війни. Цього року виповнюється вже 75 років з дня Перемоги над нацизмом.

Життя багатьох мільйонів людей усіх рас і націй, чоловіків і жінок, військових і цивільних, малих і старих було обірвано насиллям світового масштабу. Величезні втрати понесла і Україна. Пам’ятаємо ми також і наших земляків, жителів Приірпіння, які поклали своє життя за визволення. Ми віддаємо шану усім загиблим і усім тим, хто вижив та пройшов через усі кола пекла Другої світової війни.

Перемога2020 Перемога2020

Перемога2020 Перемога2020

Перемога2020 Перемога2020

Перемога2020

Сьогодні інтерес до подій Другої світової війни дуже великий. Багато істориків та дослідників відкривають для нас невідомі, таємні і, часом, несподівані факти. Пропонуємо вам відеоогляд видань останніх років, присвячених цій тематиці.

Видання про ІІ світову. До Дня пам'яті і примирення. Бібліотека міста Ірпінь

Кiлькiсть переглядiв: 219